Return to previous page
Åter till föregående sida?
Klicka i bilden ovan

Elektrifiering och elektrisk drift
Electrification and electric service at the Swedish railways

Av Rolf Sten


När fick de olika bandelarna elektrisk drift (Date for electric service)(2003-02-10)  

Nedanstående tabell är sorterad i datumordning med det äldsta först!
Järnvägssträcka Bolag Km Driftdatum Anmärkning
Engelbrektsplan - Djursholm SRJ  11 1895-05-15  
Djursholm - Svalnäsvägen SRJ 1 1901-06-15
Tomteboda - Värtan SJ 6 1905-06-09 Eldriften borttagen 1908
Stockholm C - Järva SJ 7 1906-02-27 Eldriften borttagen 1907-06-29
Ösby - Djursholms Danderyd SRJ 2 1906-09-29
Helsingborg - Råå HRRJ 6 1906-12-01
Triangeln - Ramlösa HRRJ 2 1906-12-02
Klockrike - Borensberg MÖJ 8 1908-03-15 Eldriften borttagen 1956-06-03
Ösby - Altorp SRJ 2 1910-12-31
Stocksund - Långängstorp SRJ 1 1911-10-15
Eddavägen - Svalnäs SRJ 1 1912-05-01
Stockholm Stadsgården - Saltsjöbaden SSnJ 15 1913-05-23
Igelboda - Solsidan SSnJ 3 1914-08-10
Kiruna - Riksgränsen SJ 129 1915-01-19
Linköping - Fornåsa - Fågelsta MÖJ 39 1915-07-31 Eldriften borttagen 1956-06-03
Fornåsa - Motala MÖJ 15 1915-08-01 Eldriften borttagen 1956-06-03
Lund V - Leråkra - Bjärred LBJ 11 1916-05-27
Leråkra - Flädie LBJ 1 1916-05-28
Kiruna-Gällivare SJ 100 1920-03-12
Hagfors - Sjögränd - Björndalsbron NKlJ 20 1921-02-02
Björndalsbron - Munkfors SMJ 14 1921-02-03
Gällivare-Ripats SJ 20 1921-02-08
Hagfors - Nordmark -Taberg NKlJ 45 1921-03-10 Eldriften borttagen Nordmark - Taberg, 5 km, 1952
Geijersholm - Starrkärr NKlJ 1 1921-03-11
Sjögränd - Edebäck NKlJ 4 1921-04-22 Eldriften borttagen1929-05-15
Nordmark - Filipstad V NKlJ 17 1921-05-03
Ripats-Kilvo SJ 18 1921-08-01
Munkfors - Deje KMJ 29 1921-08-22
Kilvo-Nattavara SJ 9 1921-10-01
Deje - Karlstad Ö KMJ 30 1921-10-02
Fågelsta - Vadstena MÖJ 10 1921-12-24 Eldriften borttagen 1956-06-03
Nattavara-Boden SJ 121 1922-03-20
Boden-Luleå-Svartön SJ 36 1922-06-21
Gällivare-Malmberget SJ 7 1923-02-10
Gällivare -Tingvallskulle-Koskullskulle SJ 9 1923-03-26
Koskullskulle - Vitåfors SJ 1 1923-05-14
Norska linjen till Narvik - - 1923-07-10
Gammelstad - Karlsvikshyttan GKJ 5 1923-10-31 Eldriften borttagen 1939-09-01
Katrineholm-Falköping SJ 209 1926-03-15
Södertälje S-Katrineholm SJ 98 1926-04-30
Falköping-Göteborg SJ 114 1926-05-10
Stockholm-Södertälje S/C SJ 38 1926-05-15
Hagalund-Stockholm C SJ 5 1926-05-15
Karlberg-Stockholm N SJ 1 1926-05-15
Altorp - Lahäll SRJ 2 1928-10-18
Nyboda - Enskede Järnväg - 4 1932-04-08
Hallsberg-Örebro SJ 25 1932-07-02
Katrineholm -Norrköping- Krokek SJ 48 1932-07-27
Åby - Krokek SJ 13 1932-07-27
Järna-Krokek SJ 96 1932-08-09
Djursholms Danderyd - Roslags Näsby SRJ 2 1932-11-16
Hallsbergs rangerbangård SJ - 1932-11-12
Falköping-Nässjö SJ 113 1932-12-16
Norrköping-Mjölby SJ 78 1932-12-18
Hallsberg-Mjölby SJ 96 1933-01-12
Mjölby-Nässjö SJ 89 1933-04-02
Malmö-Eslöv och Arlöv-Lomma SJ 39 1933-04-04
Nässjö-Alvesta SJ 87 1933-07-23
Eslöv-Hässleholm SJ 50 1933-09-02
Alvesta-Hässleholm SJ 98 1933-10-01
Malmö-Trelleborg F SJ 31 1933-12-04
Lomma-Lomma kyrka SJ - 1934-05-15
Örebro-Krylbo SJ 132 1934-10-01
Lomma-Ängelholm SJ 72 1934-12-01
Hagalund-Uppsala SJ 61 1934-12-12
Uppsala-Krylbo SJ 95 1934-12-16
Ängelholm-Halmstad SJ 66 1935-07-02
Krylbo-Bollnäs SJ 157 1935-11-28
Hässleholm- Veinge SJ 72 1935-12-14
Bollnäs-Ånge SJ 167 1936-04-02
Almedal-Borås GBJ 67 1936-06-18
Halmstad-Göteborg SJ 151 1936-10-06
Södertälje S -Eskilstuna SJ 100 1936-11-20
Skebokvarn-Stålboga SJ 23 1936-12-03
Södertälje S - Uthamnen SJ - 1936-12-21
Hälsingborg- Ängelholm SJ 26 1937-01-08
Laxå-Kil SJ 120 1937-01-18
Kil-Charlottenberg SJ 83 1937-04-24
Åstorp-Mölle SJ 37 1937-05-21
Lahäll - Näsbypark SRJ 1 1937-05-22
Kil-Fryksta SJ 3 1937-06-15
Sävenäs-Fjällbo SJ - 1937-08-20
Örebro-Svartå SJ 49 1937-09-06
Svartå-Svartå bruk SJ - 1937-10-05
Tomteboda-Albano SJ 3 1937-11-10
Skövde-Karlsborg SJ 44 1937-11-13
Uppsala-Gävle SJ 114 1937-12-07
Öxnered-Åmål BJ 82 1939-01-20 Förstatligad 1/7 1947
Göteborg-Öxnered BJ 82 1939-03-20 Förstatligad 1/7 1947
Ånge- Bräcke-Östersund SJ 102 1939-04-28
Bräcke-långsele SJ 131 1939-04-28
Olskroken-Uddevalla SJ 87 1939-05-05
Roslags Näsby - Österskär SRJ 18 1939-05-15
Roslags Näsby - Vallentuna SRJ 12 1939-05-15
Tomteboda-Värtan SJ 6 1939-06-01
Mellerud-Kornsjö DJ 65 1939-09-15 Förstatligad 1/7 1947
Albano-Stockholm Ö SJ 1 1940-05-09
Långsele- Mellansel SJ 91 1940-09-26
Åmål-Kil BJ 68 1940-11-11 Förstatligad 1/7 1947
Mellansel- Vännäs SJ 120 1941-02-01
Vännäs-Bastuträsk SJ 112 1941-08-01
Bastuträsk- Jörn SJ 33 1941-09-01
Kil-Daglösen BJ 61 1941-11-02 Förstatligad 1/7 1947
Boden C - Boden S SJ 3 1941-12-15
Sjötullen - Skoghall NKlJ 8 1942-01-03
Jörn-Boden SJ 143 1942-03-01
Gävle C-Ockelbo SJ 38 1942-06-10
Ånge-Sundsvall C SJ 94 1942-11-01
Nya infartsspåret till Ånge SJ 2 1942-12-12
Falun-Gävle GDJ 92 1943-10-01 Förstatligad 1/7 1947
Hälsingborg C - Hässleholm SJ 77 1943-11-01
Eslöv-Ramlösa SJ 45 1944-02-01
Vallentuna - Lindholmen SRJ 6 1944-06-05
Ludvika-Falun BJ 71 1944-10-10 Förstatligad 1/7 1947
Östersund- Järpen SJ 79 1945-02-13
Lindholmen - Frösunda SRJ 6 1945-07-27
Järpen-Storlien gränsen SJ 83 1945-09-29
Daglösen-Ludvika BJ 114 1946-02-18 Förstatligad 1/7 1947
Tomteboda-Kungsängen SJ 25 1946-06-03
Kungsängen- Västerås SJ 83 1947-01-15
Frösunda - Rimbo SRJ 21 1946-06-03
Västerås-Köping SJ 35 1947-06-07
Köping - Frövi TGOJ 46 1947-06-07
Lund-Kävlinge SJ 11 1948-02-01
Krylbo-Borlänge SDJ 64 1948-05-09 Förstatligad 1/7 1947
Kävlinge-Landskrona SJ 21 1949-01-01
Landskrona-Billeberga SJ 11 1949-01-01
Varberg- Borås SJ 84 1949-01-01
Borås-Herrljunga SJ 43 1949-06-01
Herrljunga-Uddevalla SJ 90 1949-12-15
Rimbo - Norrtälje SRJ 21 1949-12-17 Eldriften borttagen 1967-05-27
Uddevalla-Strömstad SJ 92 1950-06-10
Smedberg-Lysekil SJ 35 1950-06-10
Gränsen mot Norge-Charlottenberg SJ 7 1951-06-15
Fagersta C-Fagersta bruk SJ 2 1951-11-01
Gävle-Söderhamn- Kilafors SJ 115 1953-03-23
Oxelösund - Eskilstuna C TGOJ 103 1953-12-12
Skogstorp - Skogstorps hamn TGOJ 1 1953-12-12
Alvesta-Växjö SJ 18 1954-06-01
Eskilstuna C - Rekarne - Kolbäck TGOJ 29 1954-09-01
Rekarne - Valskog TGOJ 24 1954-09-01
Växjö-Karlskrona SJ 113 1955-04-01
Emmaboda-Kalmar SJ 56 1955-04-01
Sala- Tillberga SJ 28 1955-06-10
Hässleholm-Kristianstad C SJ 30 1955-06-10
Söderhamn C-Hudiksvall SJ 62 1955-11-28
Frövi - Grängesberg TGOJ 80 1955-12-19
Röjen - Vanneboda TGOJ 2 1955-12-20
Hudiksvall - Sundsvall C SJ 88 1956-05-24
Grängesberg - Ludvika TGOJ 18 1956-06-03
Förbigångsspår Mellerud SJ 1 1956-06-04
Tillberga - Fagersta C SJ 63 1956-12-05
Fagersta bruk - Ludvika SJ 47 1956-12-05
Ängelsberg - Snyten SJ 4 1956-12-05
Sundsvall C - Härnösand SJ 68 1957-05-27
Härnösand - Långsele SJ 116 1958-05-28
Ljusdal - Hudiksvall SJ 62 1959-05-31
Storå - Stråssa StSJ 7 1959-10-29
Storå - Guldsmedshyttan SGJ 4 1962-04-05
Borås - Alvesta SJ 149 1962-05-27
Älvsjö - Nynäshamns hamn SJ 55 1962-11-19
Råtsi - Svappavara SJ 39 1964-10-01
Jönköping - Jönköpings godsb. SJ 4 1972-01-04
Borlänge - Mora SJ 104 1978-05-28
Vännäs - Umeå SJ 31 1987-07-01
Kolbäck - Ramnäs BV 27 1991-11-04
Umeå - Holmsund BV 16 1992-03-02
Mora - Morastrand BV 1 1994-01-10
Stockholm Syd - Flemingsberg BV 31 1994-11-24
Nyfors - Piteå BV 56 1995-06-12
Skälebol - Dals Rostock BV 12 1995-09-03
Gävle - Karskär BV 9 1996-06-07
Fosieby - Ystad BV 57 1996-06-08
Södertälje Syd - Eskilstuna C BV 80 1997-06-09
Jädersbruk - Hovsta BV 36 1997-08-18
Bastuträsk - Rönnskärsverken BV 64 1997-10-06
Mellansel - Örnsköldsvik BV 29 1998-01-09
Spånga - Lunda industriområde SLJ 1 1999-06-01
Summa kilometer - 8298 -


Return to page top

Return to table of content
  Returtåg till innehållsförteckning


 

© Rolf Sten
el_driftdatum.html senast uppdaterad 2013-03-20